Vliv vyšší minimální mzdy na pracovněprávní nároky zaměstnanců

Vláda dne 16. 11. 2020 schválila vyšší minimální a zaručenou mzdu od roku 2021. Nejde „jen“ o navýšení minimální mzdy, ale jsou novou právní úpravou navýšeny i některé pracovněprávní nároky zaměstnanců.

Datum publikace:22.02.2021
Autor:JUDr. Ladislav Jouza

Vliv vyšší minimální mzdy na pracovněprávní nároky zaměstnanců (text)

Vláda dne 16. 11. 2020 schválila vyšší minimální a zaručenou mzdu od roku 2021. Nejde „jen“ o navýšení minimální mzdy, ale jsou novou právní úpravou navýšeny i některé pracovněprávní nároky zaměstnanců.

Při stanovení minimální mzdy a nejnižších úrovní zaručené mzdy se přihlíží nejen k vývoji inflace, ale i ke mzdovému vývoji.

Odečet mzdy za práci přesčas, příplatku za práci ve ztíženém prostředí, za práci v noci a za práci ve svátek od mzdy (platu) zaměstnance pro účely jejího porovnání s minimální mzdou a nejnižší úrovní zaručené mzdy je legislativně upraven již řadu let. Mezi složky mzdy, které je nutno dále odečíst, je příplatek za práci v sobotu a v neděli, který je nárokovou složkou mzdy.

Minimální mzda se pravidelně od 1. ledna zvyšuje

Úprava  minimální a zaručené mzdy byla provedena nařízením vlády č. 487/2020 Sb. Základní sazba této mzdy je 15 200 Kč (dříve 14 600 Kč) za měsíc nebo 90,50 Kč (dříve 87,30 Kč za hodinu). Tím se zaručuje ochrana zaměstnanců před poskytováním nepřiměřeně nízkých mezd a vymezuje se nárok na mzdu ve stanovené nejnižší úrovni.

Právní úprava minimální mzdy je provedena v § 111 zákoníku práce (dále ZP) a v nařízení vlády č. 567/2006 Sb., o minimální mzdě. Pokud by si zaměstnanec vydělal méně po odečtení mzdy nebo platu za práci přesčas, příplatku za práci ve svátek, za noční práci, za práci ve zdraví ztíženém prostředí a za práci v sobotu a v neděli, zaměstnavatel mu rozdíl doplatí. Minimální mzda je stanovena pro týdenní pracovní dobu 40 hodin. Při jiné délce se výše mzdy upraví.

Článek je uveden ve zkráceném znění. Celý článek naleznete: Vliv vyšší minimální mzdy na pracovněprávní nároky zaměstnanců

Poznámky pod čarou:

Související aktuality

Související články

Funkcie

Partneři

Nastavení souborů cookies

Tato webová stránka používé různé cookies pro poskytování online služeb, za účelem přihlášení, poskytování obsahu prostředníctvím třetích stran, analýzy návštevnosti a jiné. V souladu s platnou legislativou prosíme o potvrzení souhlasu případně nastavení vašich preferencí. Děkujeme.

Více informací.