Jak začít se samostatnou výdělečnou činností?

V minulém článku, který se zabýval důležitými otázkami začátku profesní dráhy, jsme se zabývali i otázkou založení vlastní živnosti. V tomto článku se na to podíváme trochu podrobněji. Jak tedy začít a stát se osobou samostatně výdělečně činnou?

Datum publikace:02.09.2021
Autor:Ing. Bc. et Bc. Eva Blechová

Jak začít se samostatnou výdělečnou činností (text)

V minulém článku, který se zabýval důležitými otázkami začátku profesní dráhy, jsme se zabývali i otázkou založení vlastní živnosti. V tomto článku se na to podíváme trochu podrobněji. Jak tedy začít a stát se osobou samostatně výdělečně činnou?

K vlastnímu podnikání je nejprve třeba mít vůbec nápad, který odpovídá na otázky: co budu dělat, s čím budu podnikat, kde najdu zákazníky, kde se budu propagovat apod. Odpovědí na tyto otázky je například podnikatelský záměr, ve kterém si budoucí OSVČ vytvoří základní, ale ucelenou představu o jejím podnikání. Jenže nápad není vše. Se začátkem podnikání se pojí i důležitá administrativní a byrokratická agenda.

1. Založení živnosti na živnostenském úřadě

První kroky k vysněnému podnikání vedou na živnostenský úřad, a to jak pro založení podnikání fyzickou nebo právnickou osobou. Nejprve je třeba se zaregistrovat.

  • Jednotný registrační formulář

K tomu pomáhá tzv. jednotný registrační formulář, který nahrazuje v podstatě několik různých dalších formulářů, které jsou třeba jinak vyplnit před začátkem podnikání. Proto tento registrační formulář je velkým pomocníkem a díky němu odpadne nadbytečné obíhání různých úřadů. Založit živnost je tak mnohem snazší a rychlejší. Na registru živnostenského podnikání je možné dokonce tento formulář vyplnit online. Jednotný registrační formulář pro založení nové živnosti fyzické osoby vyplníte zde.

Vyplněním tohoto jednotného registračního formuláře (JRF) se zároveň lze přihlásit do evidencí v různých úřadech.

V rámci živnostenského úřadu se touto registrací ohlašuje živnost, žádá o koncesi, oznamují se změny, žádá se o zrušení živnostenského oprávnění, oznamuje se zahájení či ukončení provozování živnosti na provozovně, oznamuje se přerušení i pokračování živnosti. Formulář se skládá z několika částí.

První část (A), se skládá z údajů o podnikateli, dále z typu živnosti, z údajů o provozovně, z údajů o odpovědných zástupcích. V sekci ostatní se pak nacházejí další části:

Článek je uveden ve zkráceném znění. Celý článek je součástí produktu Mzdy pro lidi a nabízíme ho zde: Jak začít se samostatnou výdělečnou činností?

 

 

 

Pokračování článku je součástí předplaceného přístupu.

Roční přístup si můžete objednat zde:

Výhody předplaceného přístupu naleznete v části O PORTÁLU

 

 

Poznámky pod čarou:

Související články

Související aktuality

Související příklady z praxe

Související předpisy SZČR

Partneři

Nastavení souborů cookies

Tato webová stránka používé různé cookies pro poskytování online služeb, za účelem přihlášení, poskytování obsahu prostředníctvím třetích stran, analýzy návštevnosti a jiné. V souladu s platnou legislativou prosíme o potvrzení souhlasu případně nastavení vašich preferencí. Děkujeme.

Více informací.