Letní brigády zahájeny. Na co si dát pozor?

Středoškoláci si zašli pro vysvědčení, vysokoškoláci složili poslední zkoušku letního semestru a prázdniny mohou začít. Ti aktivnější se již začali dívat po nějakém přivýdělku, než se opět vrátí do „školních lavic“.

Datum publikace:13.07.2020
Autor:Ing. Bc. et Bc. Eva Blechová

Letní brigády zahájeny. Na co si dát pozor (text)

Středoškoláci si zašli pro vysvědčení, vysokoškoláci složili poslední zkoušku letního semestru a prázdniny mohou začít. Ti aktivnější se již začali dívat po nějakém přivýdělku, než se opět vrátí do „školních lavic“. Letní brigády jsou krátkodobou prací, kterou využívají zejména studenti mezi koncem školního roku a začátkem nového, tedy přibližně červen–září. Podívejme se, jak to vlastně s letními brigádami je, na co si jako zaměstnavatel dát pozor a na co nezapomenout.

Letní brigády jsou tedy takovými pracemi, které trvají pouze určitou dobu. Pro zaměstnavatele slouží spíše jako dočasná výpomoc. Například restaurace v létě otevře zahrádky a hodí se jí obsluha navíc. Koupaliště zahájí letní sezónu a do stánku s občerstvením si vezmou brigádníky. Nejedná se ale pouze o takovéto typy prací. Například supermarket celoročně hledá brigádníky na výpomoc třeba za pokladnou, ve skladu apod. Jsou to takové práce, kdy zaměstnavatel potřebuje dočasně doplnit další pracovní sílu např. vlivem dovolených svých zaměstnanců apod.

Smlouvy, odvody a slevy na dani

Zaměstnavatelé nejčastěji při letních brigádách uzavírají s brigádníky dohody o pracích konaných mimo pracovní poměr. Těm jsme se podrobně věnovali již dříve, ale pojďme si je krátce připomenout. Těmto dohodám se věnuje zákoník práce (zákon č. 262/2006 Sb., dále také jako ZP) v § 74–77.

Existují dva typy smluv, a to dohoda o provedení práce (DPP) a dohoda o pracovní činnosti (DPČ). Obě mají svá specifika a určité podmínky.

Článej je uveden ve zkráceném znění. Celý článek nabízíme na : Letní brigády zahájeny. Na co si dát pozor?

 

 

 

Pokračování článku je součástí předplaceného přístupu.

Roční přístup si můžete objednat zde:

Výhody předplaceného přístupu naleznete v části O PORTÁLU

 

 

Poznámky pod čarou:

Související vzory smluv

Související články

Funkcie

Partneři

--%>