Nájem nemovitých věcí z pohledu daní a účetnictví (ONLINE ROZHOVOR)

Pokud potřebujete v této oblasti poradit, neváhejte se zapojit dne 16.09.2021, od 13:00 do 14:00 do online rozhovoru. Vaše dotazy k uvedenému tématu zodpoví Bc. Tomáš Krůl - daňový poradce.

Datum publikace:10.09.2021
Autor:Bc. Tomáš Krůl

Online rozhovor (text)

Nemalé procento daňových subjektů v České republice realizuje pravidelné příjmy z pronájmu nemovitých věcí. Radost z takto dosažených příjmů však mohou kalit daňové a účetní povinnost, které se k danému příjmu z pronájmu nemovitých věcí vážou.

Ač je daňová a účetní legislativa v oblasti pronájmu nemovitých věcí vcelku ustálená a srozumitelná, mohou i zde nastat určité výkladové problémy. K 1. 1. 2021 navíc došlo k novele zákona o DPH, která se přímo pronájmu nemovitých věcí a uplatňování DPH týká. Od 1. 1. 2021 se podstatně změnily podmínky uplatňování DPH u pronájmu nemovitostí určených k bydlení za předpokladu, že jsou pronajímány jinému plátci DPH. Plátce v pozici pronajímatele se totiž již více nemůže rozhodnout, zda daný pronájem zatíží DPH či nikoliv.

Další problémy mohou působit krátkodobé pronájmy zejména bytů přes ubytovací portály typu Booking a Airbnb. Finanční správa již nějakou dobu aplikuje metodický pokyn, podle kterého se nejedná v daném případě o pronájem nemovité věci, ale o ubytovací službu, což má významné daňové dopady na pronajímatele a na režim zdanění daného příjmu. V nedávné době navíc přístup finanční správy posvětil Nejvyšší správní soud ve svém rozhodnutí.

Plánovaný online rozhovor se zaměří právě na pronájmy nemovitých věcí z pohledu daní a účetnictví.

Na otázky k uvedenému tématu dostanete správnou odpověď, pokud se zeptáte našeho odborníka přímo v online rozhovoru:

Nájem nemovitých věcí z pohledu daní a účetnictví (ONLINE ROZHOVOR) 

Archiv všech online rozhovorů najdete v záložce Daňová pohotovost nebo zde.

 

 

 

Pokračování článku je součástí předplaceného přístupu.

Roční přístup si můžete objednat zde:

Výhody předplaceného přístupu naleznete v části O PORTÁLU

 

 

Poznámky pod čarou:

Související příklady z praxe

Související články

Související webináře

Související předpisy SZČR

Partneři

Nastavení souborů cookies

Tato webová stránka používé různé cookies pro poskytování online služeb, za účelem přihlášení, poskytování obsahu prostředníctvím třetích stran, analýzy návštevnosti a jiné. V souladu s platnou legislativou prosíme o potvrzení souhlasu případně nastavení vašich preferencí. Děkujeme.

Více informací.