Tipy pro účetní a podnikatele v době koronaviru

Současná situace je náročná a komplikovaná. Obzvlášť pro podnikatele v zasažených oborech může jít o krizové období, kdy se snadno stane, že na nějaké povinnosti zapomenou a připraví se o možnost alespoň částečné náhrady vzniklé škody.

Datum publikace:25.03.2021
Autor:Bc. Tomáš Krůl

Tipy pro účetní a podnikatele v době koronaviru (text)

Současná situace je velmi náročná a komplikovaná. Obzvlášť pro podnikatele v zasažených oborech může jít o velmi krizové období, kdy se snadno stane, že na nějaké povinnosti či kompenzační programy zapomenou a tím se připraví o možnost alespoň částečné náhrady vzniklé škody, kterou už zpětně nedostanou. Je proto vhodné se na jednotlivé programy a termíny důkladně zaměřit i s ohledem na to, že jejich rozsah a množství se mění prakticky každým dnem.

1. Program Antivirus

Nejstarší ze všech programů, který se týká příspěvku na mzdy v uzavřených či zasažených podnicích. V rámci programu Antivirus mohou zaměstnavatelé žádat o příspěvek na náhradu mezd svých zaměstnanců, kteří nepracovali z důvodu překážek v práci na straně zaměstnavatele (pokles poptávky, uzavřené provozovny, karanténa atd.)

V rámci tohoto programu lze žádat ve 3 režimech:

  1. Režim A – Náhrada mzdy vyplacená zaměstnanci z důvodu nařízení karantény. Výše příspěvku činí 80 % uznatelných výdajů (maximálně 39 000 Kč na zaměstnance a měsíc)
  2. Režim A plus – Týká se pouze zaměstnavatelů, jejichž provoz byl nuceně uzavřen (či významně omezen). Příspěvek ve výši 100 % vyplacené náhrady mzdy + odvody (Maximálně 50 000 Kč/měsíc/zaměstnanec)
  3. Režim B – Omezení dostupnosti vstupů a omezení poptávky. Výše podpory činí 60 % uznatelných výdajů, maximálně 29 000 Kč na jednoho zaměstnance za měsíc

Důležitým tipem k programu Antivirus je, že vyúčtování může být podáno až po uhrazení samotných náhrad mezd a odvodů na sociální a zdravotní pojištění.

Zároveň je nutné podat vyúčtování nejpozději do konce měsíce následujícího po měsíci, za který se vyúčtování podává (např. vyúčtování za únor 2021 je nutné podat do konce března 2021).

2. COVID Nájemné III

Článek je uveden ve zkráceném znění. Celý článek naleznete: Tipy pro účetní a podnikatele v době koronaviru

 

 

 

Pokračování článku je součástí předplaceného přístupu.

Roční přístup si můžete objednat zde:

Výhody předplaceného přístupu naleznete v části O PORTÁLU

 

 

Poznámky pod čarou:

Související příklady z praxe

Související aktuality

Související důvodové zprávy

Související dokumenty

Funkcie

Partneři

Nastavení souborů cookies

Tato webová stránka používé různé cookies pro poskytování online služeb, za účelem přihlášení, poskytování obsahu prostředníctvím třetích stran, analýzy návštevnosti a jiné. V souladu s platnou legislativou prosíme o potvrzení souhlasu případně nastavení vašich preferencí. Děkujeme.

Více informací.