Zvláštní dovozní režim jednoho správního místa dle návrhu novely ZDPH

V dalším ze série článků k novele ZDPH se budeme věnovat úpravě nového zvláštního režimu jednoho správního místa, který je projednáván v Poslanecké sněmovně jako sněmovní tisk 867.

Datum publikace:29.04.2021
Autor:Ing. Mgr. Olga Hochmannová

Zvláštní dovozní režim jednoho správního místa dle návrhu novely ZDPH (text)

V dalším ze série článků k novele ZDPH se budeme věnovat úpravě nového zvláštního režimu jednoho správního místa dle návrhu novely ZDPH, který je projednáván v Poslanecké sněmovně jako sněmovní tisk 867.

Informace, které zde uvádíme, jsou čerpány jednak z tohoto návrhu novely ZDPH, dále z novely směrnice 2006/112/ES a novely nařízení Rady 282/2011 a také z Vysvětlivek Evropské komise k pravidlům DPH v elektronickém obchodu („Vysvětlivky k pravidlům pro DPH v oblasti elektronického obchodování“, „Explanatory Notes on VAT e-commercerules“), které byly k těmto změnám vydány v Bruselu. Účinnost těchto změn je stanovena k 1. 7. 2021.

Zvláštní režim jednoho správního místa bude od 1. 7. 2021 rozšířen a bude se používat pro větší okruh plnění, takže z režimu dosud označovaného jako Mini One Stop Shop (MOSS) se má dle změn legislativy v Bruselu stát One Stop Shop (OSS). Dosud se MOSS skládal z režimu EU a režimu mimo EU, od 1. 7. 2021 k těmto dvěma režimům přibude i nový zvláštní dovozní režim jednoho správního místa (Import One Stop Shop, IOSS), viz navržený v § 110a ad. novely.

Dovozní režim jedno správní místo při dovozu – IOSS

Tento režim je upraven ustanoveními čl. 369l–369x směrnice a čl. 57a–63c nařízení Rady. V návrhu ZDPH je upraven ustanoveními § 110a, § 110b–110d a § 110m novely.

Jak je uvedeno výše, zvláštní režim jednoho správního místa bude od 1. 7. 2021 rozšířen o zvláštní dovozní režim pro prodej zboží na dálku dováženého do EU, jedno správní místo pro dovoz, tento režim je také označován jako Import One Stop Shop – IOSS. Vzhledem ke skutečnosti, že pojmenování jednotlivých režimů je v novele směrnice i v návrhu ZDPH spíše obecné a matoucí, neboť všechny režimy jsou označovány jako zvláštní a několik režimů s odlišným postupem je označováno jako „dovozní režim“, přidržíme se v tomto článku označení IOSS pro tento zvláštní režim – jedno správní místo při dovozu, neboť toto označení podle našeho názoru více vyjadřuje zvláštnost tohoto režimu a jeho podstatu. IOSS je jeden z režimů, který je od 1. 7. 2021 možné použít pro celní řízení a administrativní řízení pro DPH při dovozu zboží.

Možnosti celního a administrativního řízení pro DPH při dovozu zboží v zásilkách o hodnotě do 150 EUR od 1. 7. 2021

Článek je uveden ve zkráceném znění. Celý článek naleznete na: Zvláštní dovozní režim jednoho správního místa dle návrhu novely ZDPH

 

 

 

Pokračování článku je součástí předplaceného přístupu.

Roční přístup si můžete objednat zde:

Výhody předplaceného přístupu naleznete v části O PORTÁLU

 

 

Poznámky pod čarou:

Související články

Související aktuality

Funkcie

Partneři

Nastavení souborů cookies

Tato webová stránka používé různé cookies pro poskytování online služeb, za účelem přihlášení, poskytování obsahu prostředníctvím třetích stran, analýzy návštevnosti a jiné. V souladu s platnou legislativou prosíme o potvrzení souhlasu případně nastavení vašich preferencí. Děkujeme.

Více informací.