Daňové noviny 5/2020

Datum publikace:31.05.2020

 

Vážení čtenáři,

přestalo platit omezení, podle kterého mohou do větších obchodů potravin mezi osmou a desátou jen osoby starší 65 let. Také na hranicích s Rakouskem a Německem budou jen namátkové kontroly a od středy se pak budou moci Češi a Slováci začít navštěvovat bez testů, zatím ale jen na 48 hodin.

dpl_2020-05_tt_noviny

 

mapaCRLAB-obrazok
  • Lhůta pro zaplacení daně z nemovitých věcí končí 1. června 2020. Vzhledem k současným mimořádným okolnostem je možné daň uhradit později. U daně nebo splátky daně vyšší než 5 000 Kč se v případě, že se poplatník neočekávaně dostal do finančních potíží, doporučuje využít žádosti o posečkání daně podle § 156 zákona č. 280/2009 Sb. U žádostí podaných do 31. července 2020 byl prominut správní poplatek.
  • Finanční správa upozorňuje, že ten, kdo už požádal o bonus za březen a duben a má nárok na příspěvek i za květen a červen, musí podat novou verzi žádosti. U OSVČ, které zatím nepožádaly o příspěvek a rozhodly se nyní požádat o bonus za celé období (tedy od 12. března do 8. června), bude stačit, když podají jednu žádost (novou verzi).
  • Vláda schválila COVID III, který podpoří OSVČ a podniky až do 500 zaměstnanců. Podniky do 250 zaměstnanců budou moci požádat o provozní úvěr až do výše 90 % jistiny zaručovaného úvěru, nejvýše však 45 milionů korun. Podniky do 500 zaměstnanců mohou získat úvěr až do výše 80 % jistiny, nejvýše však 40 milionů korun. Délka ručení bude v obou případech maximálně tři roky.

 

Senát předevčírem schválil odklad sociálního pojištění firem. Ty si tak mohou do 20. října odložit sociální pojištění za 3 měsíce. Odklad se týká jen platby zaměstnavatele (24,8 % mzdy), sociální pojištění placené za zaměstnance (6,5 %) budou muset firmy odvádět i nadále. kalendarEND-obrazek

Opatření se uvolňují, situace se lepší. Věříme, že pomoc ze schválených programů bude pokračovat a vše se vrátí do normálu...

 

V květnu jsme uveřejnili i ONLINE Rozhovor: Daňová přiznání a daňové úlevy

I když se opatření uvolňují a situace se začíná postupně stabilizovat, přijatá opatření v rámci období pandemie značně ovlivnila i budoucí chod firem, změnila se některá pravidla pro podávávání daňových přiznání a světlo světa spatřily různé daňové úlevy za účelem podpory přežití jednotlivých podnikatelů. Archiv všech online rozhovorů najdete v záložce Daňová pohotovost.

 

Přejeme poučné čtení.

Daně pro lidi

Eva Rosinová

Poznámky pod čarou:

Související příklady z praxe

Související články

Funkcie

Partneři

Nastavení souborů cookies

Tato webová stránka používé různé cookies pro poskytování online služeb, za účelem přihlášení, poskytování obsahu prostředníctvím třetích stran, analýzy návštevnosti a jiné. V souladu s platnou legislativou prosíme o potvrzení souhlasu případně nastavení vašich preferencí. Děkujeme.

Více informací.