Daňové noviny 6/2019

Datum publikace:26.06.2019

tt_noviny-dpl-06-2019

Vážení čtenáři,

chystáte se na dovolenou a přemýšlíte, zda využít služeb cestovních kanceláří či agentur, nebo se vydat na vlastní pěst vstříc dobrodružství? Nebo již máte koncem července koupený zájezd? Ujistěte se, že vám šéf čerpání dovolené schválí. Firma může čerpání volna i nařídit.

Poslanecká sněmovna poslala do Senátu návrh novely zákona o evidenci tržeb z dílny Ministerstva financí. Návrh upravuje náběh 3. a 4. fáze evidence tržeb, přináší nejmenším podnikatelům možnost evidovat své tržby ve zvláštním papírovém režimu a významným způsobem snižuje DPH na vodné, stočné a stravovací i odborné služby.

Od 1. července 2019 nabude účinnosti zákon č. 32/2019 Sb. Ten mění zákoník práce a některé další zákony a dochází ke zrušení karenční doby. Zaměstnanec dostane náhradu mzdy od prvního dne, nikoli až od čtvrtého dne nemoci. Ke stejnému datu dochází i ke snížení pojistného. Osobám samostatně výdělečně činným se v roce 2019 zvýšily minimální zálohy na nemocenské pojištění ze 115 Kč na 138 Kč měsíčně. Od července se ale pro změnu sníží na 126 Kč.

Také byl schválen odklad startu projektu e-neschopenky. Ta by měla začít fungovat od příštího roku. Původně přitom měli mít lékaři možnost hlásit pracovní neschopnost zaměstnanců výhradně elektronicky už od letošního července.

Daně pro lidi

Eva Rosinová

Poznámky pod čarou:

Související příklady z praxe

Související články

Funkcie