Aktuálně: Ministerstvo financí zavádí druhý liberační balíček, pozastavuje EET, zavádí kurzarbeit

23. březen přinesl další změny a nová opatření, které se týkají především podnikatelů a jejich daní. Pojďme se na ně, ale nejen na ně, podívat v jednotlivých stručných bodech.

Datum publikace:24.03.2020
Autor:Ing. Bc. et Bc. Eva Blechová

MF zavádí druhý liberační balíček, pozastavuje EET, zavádí kurzarbeit (text)

23. březen přinesl další změny a nová opatření, které se týkají především podnikatelů a jejich daní. Pojďme se na ně, ale nejen na ně, podívat v jednotlivých stručných bodech.

Liberační balíček II

Vláda 23.3. schválila další daňová opatření ministerstva financí. K liberačnímu balíčku se tak přidává ještě další „kolega“. Ten obsahuje:

  • Prominutí červnové zálohy na daň z příjmů fyzických a právnických osob

To se dotkne čtvrtletních a pololetních plátců. To znamená, že červnová záloha na daň (první pro pololetní plátce nebo druhá pro čtvrtletní plátce) se vůbec nemusí platit.

  • Prominutí pokuty za pozdně podané daňové přiznání k dani z nabytí nemovitých věcí

Plošné prominutí pokuty za pozdní podání daňového přiznání, ale i za pozdě uhrazenou daň nebo zálohu na tuto daň se vztahuje na všechna přiznání v období od 31. března do 31. července. Poplatníci tak mohou podat přiznání do 31. srpna 2020 bez hrozby pokuty a úroků z prodlení.

  • Zavedení Loss caryback – možnost uplatnění daňové ztráty zpětně

Uplatnění daňové ztráty u daně z příjmů fyzických a právnických osob lze pouze v následujících pěti letech. Nově lze uplatnit případnou letošní daňovou ztrátu také v daňovém přiznání za rok loňský a předloňský rok, tedy za roky 2019 a 2018.

  • Pozastavení EET na dobu nouze a následujících třech měsíců

Již bylo schváleno, že se poslední vlna EET, která měla být spuštěna 1. května, fakticky odkládá o tři měsíce. Vláda nově schválila, že nebude povinné elektronicky evidovat tržby a nebude se provádět ani kontrola této evidence. Návrh byl jednohlasně schválen, bude však ještě upraven zákonem, o kterém bude 24.3. jednat Poslanecká sněmovna.

  • Kurzarbeit

Vláda 23.3. schválila tzv. kurzarbeit pro firmy, kterých se dotýkají nařízení ohledně koronaviru. Kurzarbeit je dohoda mezi zaměstnavatelem, zaměstnancem a státem o zkrácení pracovní doby. Náhradu za ušlý příjem uhradí stát, zaměstnavatelé tak nebudou nuceni své zaměstnance propouštět.

  • Odpuštění záloh na důchodové pojištění pro OSVČ

Vláda také schválila odpuštění povinnosti minimálních plateb na důchodové pojištění pro osoby samostatně výdělečně činné. Bližší informace a detaily oznámí na tiskové konferenci po jednání vlády.

Co nás čeká v nejbližší době?

  • Vláda by 24.3. měla projednávat úpravu zákona o EET.
  • Vláda by 24.3. měla jednat i o prodloužení ošetřovného a o rozšíření péče o děti do 13. let.
  • Sněmovna by měla 24.3. také schvalovat zákon o doplacení ošetřovného zaměstnancům. To se týká i OSVČ, které jsou kvůli uzavření škol s dětmi doma. Měli by mít stejné podmínky jako zaměstnanci.

Poznámky pod čarou:

Související aktuality

Související články

Funkcie

Partneři

--%>