Doklady prokazující nárok na daňové zvýhodnění na dítě

Obracím se na Vás s dotazem ohledně data vystavení na dokladech prokazujících slevu na dítě při nástupu zaměstnance, konkrétně Potvrzení o studiu dítěte a také Potvrzení od zaměstnavatele druhého z manželů.

Dle zákona o daních z příjmů je lhůta prokazování dodržena, jestliže zaměstnanec prokáže skutečnosti do 30 dnů od nástupu. Už se ale v zákonu neřeší, jaké datum vystavení na dokládaných písemnostech lze akceptovat. Dle mého názoru by tyto písemnosti měly mít datum vystavení aktuální, tj. v době nástupu zaměstnance, resp. nejpozději do 30 dnů od jeho nástupu. Ale v praxi se setkávám s nelibostí těchto zaměstnanců, kteří předkládají Potvrzení o studiu dítěte vystavené na začátku školního roku (akademického roku, semestru) s tím, že nemají možnost obdobné potvrzení získat jindy než právě na začátku toho školního roku. A obdobná situace nedávno v mé praxi nastala i v případě doložení Potvrzení od zaměstnavatele druhého z manželů, které bylo vystavené v měsíci, který předcházel datu nástupu zaměstnance.

Chtěla bych tedy požádat o odborný názor, jak postupovat, aby měly doklady datum vystavení v souladu se zákonem a nemohla to kontrola z finančního úřadu napadnout.

Datum publikace:25.06.2021
Autor:Ing. Jana Dlabačová, ve spolupráci s Metodickou radou Svazu účetních ČR
Právní stav od:01.01.2021

 

Přístup do této části mají jen registrovaní uživatelé 
s předplaceným přístupem k produktu Mzdy pro lidi.

Přihlásit

 

 

 

Nemáte přihlašovací údaje?

Roční přístup k produktu Mzdy pro lidi si můžete objednat zde:

Kompletní přehled obsahu produktů, služeb a funkcí najdete v části O PORTÁLU.

Poznámky pod čarou:

Související předpisy SZČR

Partneři

Nastavení souborů cookies

Tato webová stránka používé různé cookies pro poskytování online služeb, za účelem přihlášení, poskytování obsahu prostředníctvím třetích stran, analýzy návštevnosti a jiné. V souladu s platnou legislativou prosíme o potvrzení souhlasu případně nastavení vašich preferencí. Děkujeme.

Více informací.