Datum publikace:28.05.2018

Výsledkem daňové kontroly bývá daňový subjekt často poněkud překvapen. Během někdy i dlouhé kontroly totiž nemusí vždy vědět jistě, zda jím předložené důkazy obstojí. Občas je to způsobeno jeho vlastní pasivitou, kdy předá požadované doklady pracovníkům finančního úřadu „a čeká, jak to dopadne“, jindy jsou naopak informačně skoupí kontrolní pracovníci. Samozřejmě nastává též situace, kdy již z průběhu kontroly poplatník tuší, „že to s ním neodpadne dobře“. Proces závěru prověřování můžeme rozdělit do následujících částí:
1) seznámení s kontrolním zjištěním,
2) projednání zprávy o kontrole,
3) vystavení (dodatečného) platebního výměru,
4) obrana proti (dodatečnému) platebnímu výměru.
V tomto textu se budeme věnovat bodu 1) a 2), tedy seznámení s kontrolním zjištěním a projednání zprávy o kontrole.
Seznámení s kontrolním zjištěním
Čas na vyjádření se ke kontrolním zjištěním
Daňový subjekt (a někdy i správce daně) ne vždy chápou tuto etapu jako samostatnou. Pokud totiž kontrolní pracovníci dojdou k názoru, že kontrolu je již načase uzavřít, někdy spěchají a předloží kontrolovanému poplatníkovi zprávu o kontrole s tím, ať jim podepíše, že s ním byla projednána. V jiných případech je mu zasláno kontrolní zjištění poštou či do datové schránky s tím, ať se v určené datum dostaví na finanční úřad k projednání této zprávy apod. To však nejsou správné postupy, které by odpovídaly daňovému řádu. Řešení nám poskytne § 88 odst. 3 zákona č. 280/2009 Sb., v platném znění (dále jen „daňový řád“):
„Na žádost daňového subjektu stanoví správce daně přiměřenou lhůtu, ve které se může daňový subjekt vyjádřit k výsledku kontrolního zjištění a navrhnout jeho doplnění. Nedojde-li na základě tohoto vyjádření ke změně výsledku kontrolního zjištění, nelze již v rámci projednání zprávy o daňové kontrole navrhovat jeho další doplnění.“
Příklad č. 1:
Pan Novák je předvolán k projednání zprávy o daňové kontrole. Ta má deset stran, pan Novák je laik a chtěl by si zprávu doma v klidu prostudovat a poté se k ní vyjádřit. Tuto možnost už vstřícnější správci daně umožňovali i v minulých letech. Dřívější zákon o správě daní a poplatků však tuto otázku výslovně neupravoval, a tak se občas stávalo, že někteří pracovníci správce daně přímým či nepřímým nátlakem požadovali po daňovém subjektu, aby protokol o projednání zprávy o kontrole podepsal hned bez dalších odkladů.
Daňový řád výslovně stanovuje, že na žádost daňového subjektu stanoví správce daně přiměřenou lhůtu, ve které může daňový subjekt:
- vyjádřit se k výsledku kontrolního zjištění,
- navrhnout jeho doplnění.
Článek je uveden ve zkráceném znění. Celý článek Ukončení daňové kontroly.

Proč si pořídit portál Daně pro lidi?
Prémiový přístup k celému obsahu, funkcím a službám. Ideální pro profesionály - daňaře, auditory a účetní
Více než 30 000 aktuálních dokumentů
100+ videoškolení s top lektory
Odborníci pomáhají denně na e-mailu, online chatu a telefonu
Pravidelné online a video rozhovory
Osobní profil a personalizované funkce
Zákony pro lidi PLUS zdarma, slevy a bonusy
Roční přístup: 11 950 Kč bez DPH (33 Kč / denně)
Výhody předplaceného přístupu naleznete v části O PORTÁLU
Poznámky pod čarou:
Autor: Ing. Zdeněk Burda
Související příklady z praxe