Ing. Vladimír Hruška je certifikovaný účetní. V praxi se zaměřuje na účetnictví podnikatelů.
Tento příspěvek navazuje na předchozí články věnované účtovým skupinám. Naší snahou je bližší popis účtových skupin, uvedení obvykle užívaných syntetických účtů, popřípadě navrhnutí jejich tvorby a naznačení základních charakteristik a vykazování v účetní závěrce.
Dnes se budeme věnovat účtové skupině 58 – Změna stavu zásob vlastní činnosti a aktivace (v rámci účtové třídy 5 – Náklady). V rámci této účtové skupiny se obvykle využívají syntetické účty 581, 582, 583, 584, 585, 586, 587 a 588.
Příklad
Základní účetní souvztažnosti k účtům změna stavu zásob vlastní činnosti.
Řešení:
Operace č.
| Popis účetního případu
| MD
| DAL
|
1.
| Změna stavu zásob vlastní činnosti
|
|
|
- přírůstek nedokončené výroby – způsob A
| 121
| 581
|
- úbytek nedokončené výroby – způsob A
| 581
| 121
|
- stav zásob nedokončené výroby – způsob B
| 121
| 581
|
- převod počátečního stavu nedokončené výroby – způsob B
| 581
| 121
|
- přírůstek polotovarů – způsob A
| 122
| 582
|
- úbytek polotovarů – způsob A
| 582
| 122
|
- stav zásob polotovarů – způsob B
| 122
| 582
|
- převod počátečního stavu polotovarů – způsob B
| 582
| 122
|
- přírůstek výrobků – způsob A
| 123
| 583
|
- úbytek výrobků – způsob A
| 583
| 123
|
- stav zásob výrobků – způsob B
| 123
| 583
|
- převod počátečního stavu výrobků – způsob B
| 583
| 123
|
- přírůstek stavu mladých zvířat a jejich skupin – způsob A
| 124
| 584
|
- úbytek stavu mladých zvířat a jejich skupin – způsob A
| 584
| 124
|
- stav zásob stavu mladých zvířat a jejich skupin – způsob B
| 124
| 584
|
- převod počátečního stavu mladých zvířat a jejich skupin – způsob B
| 584
| 124
|
Syntetický účet 581 – Změna stavu nedokončené výroby
V rámci účetní závěrky se účet 581 – Změna stavu nedokončené výroby vykazuje ve výkazu zisku a ztráty sestavovaném v plném rozsahu – druhové členění (dále jen výkaz zisku a ztráty v plném rozsahu) v položce B. Změna stavu zásob vlastní činnosti.
Ve výkazu zisku a ztráty sestavovaném ve zkráceném rozsahu – druhové členění (dále jen výkaz zisku a ztráty ve zkráceném rozsahu) se vykazuje v položce B. Změna stavu zásob vlastní činnosti.
Na účtu 581 se účtuje, v závislosti na zvoleném způsobu účtování zásob A nebo B, o přírůstcích a úbytcích zásob vlastní činnosti. Tento účet má vazbu na účet 121 – Nedokončená výroba.
Při účtování o zásobách způsobem B, pokud je hodnota zásob vyplývající z inventarizace zásob koncem příslušného období vyšší než na počátku období, se o rozdílu účtuje ve prospěch příslušných účtů účtové skupiny 58 – Změna stavu zásob vlastní činnosti a aktivace. V opačném případě se o rozdílu účtuje na vrub příslušných účtů této účtové skupiny. (Poznámka: platí i pro účty 582, 583 a 584.)
Nedokončená výroba – jedná se o produkty, které prošly jedním nebo několika výrobními stupni a nejsou již materiálem, nejsou však dosud hotovým výrobkem. Tato položka obsahuje i nedokončené činnosti, při nichž nevznikají hmotné produkty.
Tvorba analytických účtů záleží na účetní jednotce, jaký způsob účtování nedokončené výroby zvolí. Pokud bude vytvářet analytické členění dle těchto nákladových účtů s vazbou na položky kalkulačního vzorce, je vhodné vytvořit pro náběh (navýšení) do nedokončené výroby analytické účty odpovídající právě těmto nákladovým účtům, např.:
- materiál (k účtu 501),
- mzdy (k účtu 521),
- služby (k účtu 518)
- tryskání externí,
- dělení externí,
- laboratorní zkoušky externí,
- ostatní přímé náklady na kalkulační jednici,
- nedestruktivní defektoskopie,
- apod.
Další analytické účty mohou být zvoleny dle odvádění (snížení) nedokončené výroby, např.:
- skutečné náklady z nedokončené výroby do hotových výrobků,
- dle kalkulačního vzorce,
- bez rozlišení položek kalkulačního vzorce,
- náklady na dlouhodobý majetek ve vlastní režii
- náklady na speciální přípravky vyrobené ve vlastní režii v rozdělení částky dle vnitropodnikové směrnice,
- náklady na modely vyrobené ve vlastní režii v rozdělení částky dle vnitropodnikové směrnice,
- apod.
- náklady na technický rozvoj,
- náklady na opravy,
- garanční náklady,
- náklady na zmetky,
- náklady účtované do režie vnitropodnikových útvarů (středisek, profitcenter apod.),
- náklady na zlepšovací návrhy,
- náklady na polotovary,
- úbytky v rámci norem,
- úbytky nad normu,
- atd.
Příklad
Zásoby vlastní činnosti účtované dle způsobu A
Proúčtujte následující účetní operace:
- Přírůstek nedokončené výroby ve výši 230 000 Kč.
- Úbytek nedokončené výroby ve výši 150 000 Kč.
- Příjemka výrobků na sklad v částce 150 000 Kč.
Řešení:
Operace č.
| Popis účetního případu
| MD
| DAL
| Kč
|
1.
| Přírůstek nedokončené výroby
| 121
| 581
| 230 000
|
2.
| Úbytek nedokončené výroby
| 581
| 121
| 150 000
|
3.
| Příjemka výrobků na sklad
| 123
| 583
| 150 000
|
Příklad
Zásoby vlastní činnosti účtované dle způsobu B
Obchodní korporace ABCXYZ a. s. účtující periodickým způsobem B u zásob vlastní činnosti měla počáteční stav polotovarů ve výši 25 000 Kč, nedokončené výroby ve výši 845 500 Kč a výrobků ve výši 352 700 Kč. Na konci účetního období, dle skladové evidence, zjistila následující informace o zásobách vlastní činnosti: stav polotovarů = 45 000 Kč, stav nedokončené výroby = 588 800 Kč a stav výrobků = 25 000 Kč. Na základě provedené inventarizace k rozvahovému dni obchodní korporace zjistila inventurní přebytek u nedokončené výroby ve výši 5 350 Kč, manko do normy přirozených úbytků u výrobků ve výši 3 220 Kč a manko nad normu přirozených úbytků u polotovarů ve výši 1 552 Kč. Jakým způsobem se promítnou zjištěné stavy v účetnictví obchodní korporace?
Řešení:
Operace č.
| Popis účetního případu
| MD
| DAL
| Kč
|
| Počáteční stav polotovarů vlastní činnosti
| 122
| –
| 25 000
|
Počáteční stav nedokončené výroby
| 121
| –
| 845 500
|
Počáteční stav výrobků
| 123
| –
| 352 700
|
1.
| Zúčtování počátečního stavu polotovarů vlastní činnosti k rozvahovému dni
| 582
| 122
| 25 000
|
2.
| Zúčtování počátečního stavu nedokončené výroby k rozvahovému dni
| 581
| 121
| 845 500
|
3.
| Zúčtování počátečního stavu výrobků k rozvahovému dni
| 583
| 123
| 352 700
|
4.
| Stav polotovarů vlastní činnosti dle skladové evidence k rozvahovému dni
| 122
| 582
| 45 000
|
5.
| Stav nedokončené výroby dle skladové evidence k rozvahovému dni
| 121
| 581
| 588 800
|
6.
| Stav výrobků dle skladové evidence k rozvahovému dni
| 123
| 583
| 25 000
|
7.
| Inventurní přebytek u nedokončené výroby
| 121
| 581
| 5 350
|
8.
| Manko do normy přirozených úbytků u výrobků
| 583
| 123
| 3 220
|
9.
| Manko nad normu přirozených úbytků u polotovarů vlastní činnosti
| 549
| 122
| 1 552
|
10.
| Odvod DPH – manko
| 549
| 343
| 326
|
Poznámka: Zákon o DPH stanoví povinnost plátce daně vyrovnat nebo upravit dříve uplatněný nárok na odpočet daně při nedoložených případech zničení, ztráty nebo odcizení obchodního majetku. Blíže viz Informace GFŘ k uplatňování zákona o DPH při vyrovnání odpočtu daně dle § 77 odst. 2 písm. c) a úpravě odpočtu dle § 78e zákona o DPH.
Syntetický účet 582 – Změna stavu polotovarů
V rámci účetní závěrky se účet 582 – Změna stavu polotovarů vykazuje ve výkazu zisku a ztráty v plném rozsahu – ...
Související předpisy SZČR